Pánikbetegség kezelése Autogén Tréning segítségével
A pánikbetegség egy olyan pszichés állapot, amelyet gyakran kísér szorongás, légszomj, és számos egyéb kellemetlen tünet.
A pánikroham átmeneti erős félelemérzet vagy rossz közérzet, jellemzően hirtelen támad és általában nem tart fél óránál tovább. Tüneteiben különbözik más szorongásos betegségektől: a pánikroham hirtelen csap le, látszólag nincs kiváltó oka.
Azokat, akiknél a roham megismétlődik vagy súlyosan rettegnek egy újabb rohamtól, pánikbetegeknek hívjuk. A betegség pontos oka egyelőre nem tisztázott, neurotranszmitterek csökkent mennyisége feltételezhető a panaszok hátterében.
Az Autogén Tréning (AT) egy olyan technika, amely az egyik intenzíven kutatott módszer, és amely valóban hatékony segítséget nyújthat a pánikbetegség tüneteinek kezelésében és csökkentésében.
A módszer lényege abban segít, hogy az egész testünket ellazítva olyan élettani folyamatokat hozzunk létre, amik által a szorongás csökken. Rendszeres gyakorlással egyre kevesebb tünetét tapasztalhatjuk a pánikbetegségnek, egyre jobb lesz a közérzetünk, és összességében jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.
Az Autogén Tréning egy önhipnózison alapuló relaxációs technika, amelyet a német pszichiáter, dr. Johannes Heinrich Schultz fejlesztett ki a 20. század elején. A módszer célja a test és az elme ellazítása, valamint a szorongás csökkentése, alapvetően az autonóm idegrendszerre és az izmokra gyakorolt hatásán keresztül fejti ki jótékony hatását.
Alaptechnikái közé tartozik a testi érzetekkel való finomérzékelés technikája, mely során a test különböző részeiben a könnyed és nehéz érzékelés, avagy a hideg és melegség érzéseinek előidézése és érzékelése áll a fókuszban. Ezeket az érzeteket a tréning során szándékosan hozzuk létre létre, ezzel jelezve az agynak, hogy ellazuljon és lecsillapodjon.
Az Autógén Tréning rendszeres gyakorlásának segítségével gyorsabban és hatékonyabban elérhetjük a testi, lelki és mentális ellazultságot és a relaxált állapotot, így érdemes beépíteni mindennapi életünkbe.
Az autogén tréning saját erőből merítő, saját aktivitást felhasználó rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlás. Minden nap körülbelül 15 percet vesz igénybe, reggel, délben és este. Minden ülés alatt a gyakorló egy sor vizualizációt, úgynevezett formulákat ismételget, amely egy bizonyos szintű megnyugváshoz, elengedéshez vezet.
Kb. 10-12 alkalom alatt elsajátítható módszer, a relaxációs terápia hetente, esetleg kéthetente egyszer 30-40 perces órák keretében történik. A terápiás órák közti időben naponta kétszer 10 perces otthoni gyakorlás szükséges.
Az autogén tréning elsajátításának 3 sarkalatos pontja:
- a külső ingerek kizárása és a belső késztetések csökkentése
- a tanult vizualizációk (formulák) gondolatban való ismételgetése
- passzív koncentráció
A passzív koncentráció azt jelenti, hogy a tréning alanya a formulák által sugallt érzések és testérzetek átélésére törekszik, míg a külvilágból érkező ingereket és a szorongást keltő gondolatokat megpróbálja figyelmen kívül hagyni. A gyakorlat megfelelő elsajátításához egyfajta megfigyelő, szemlélődő attitűd kialakítása szükséges