Önismeret
Az
önismeretet megközelíthetjük a nyugati pszichológia tudományos definíciói, valamint a keleti filozófia tanításai által is. Célja a tudatalattiban meghúzódó
rejtett tudattartalmak feltárása, amelyek alapjaiban határozzák meg személyiségünk sokszínűségét és árnyoldalait, érzelemvilágunk, reakcióink, vislekedésünk, vagyis tulajdonképp teljes lényünk és életünk alapjait képezik
Helyes önismeret nélkül nincs helyes önértékelés, így azt nem követi helyes önbecsülés sem.
A tudat, mint jéghegy
A tudatunk a tudatos és tudatalatti részekre tagozódik. A tudatalattiban elraktározott emléklenyomatokhoz egyedül hozzáférni nehéz vállakozás és az esetlegesen meglelt résztartalmak helyes értelmezése kétséges. Sigmund Freud a tudattalant egy jéghegyhez hasonlította, melynek tudatos része csupán a jéghegy csúcsa! A mindenünkre kiterjedő és meghatározó tudatalatti rész, láthatatlanul a felszín alatt meghúzódva a mélyben van. Freud jéghegy hasonlattal élő modelljében a lélek vízből kibukkanó, látható, önmagunk és mások számára is megismerhető része a tudatos tartomány, míg a víz alatt a tudattalanunk helyezkedik el. Ahogyan egy jéghegy esetében is, a felszín alatti rész jóval kiterjedtebb, mint a felszínen látható.
Az Önismeret és önfejlesztő technikák és gyakorlatok eredményeképp felismerhetők a különböző családi transzgenerációs, magzati, gyermeki vagy felnőtt létben keletkezett viselkedésmintázatok, sérülések, blokkok vagy rejtett képességek. Ráláthatunk ismert személyiségrészeinkre és árnyoldalainkra, valamint megjelenhetnek személyiségünk azon értékes részei, melyeket még szunnyadnak, nem ismerünk és kiaknázásra várnak.
Miből áll az önismereti munka és miért jó betekinteni a tudattink világába?
Az önismereti munka fontossága abban rejlik, hogy feldolgozható tempóban és módon, komplex öszefüggésrendszerben látatva, lassan felszínre hozza azokat az lefojtott problémákat, megéléseket, érzelmi hatásokat, blokkokat és visszatérő viselkedésmintázatokat, melyek az "énvédő" elkerülő mechanizmusok hatására a tudattalan tartományába kerültek. Joggal felvetődhet a kérdés, hogy vajon miért jó a tudattalan tartalmakkal dolgozni?
Tudattalanunk mintázatai jelentős mértékben befolyásolják személyiségünk, reakcióink, megéléseink és viselkedésünk. Ez kivétel nélkül, minden emberre igaz. Az önismereti munka során a tudattalanban szunnyadó gátló és korlátozó traumákkal dolgozunk. Különféle techikák által a tudatos tartományba emeljük a lehasított személyiségrészeket. Az integráció hatására a személyiség teljesebbé, nyitottabbá válik, érzelmeink aktív hullámzásai stabilizálódnak, felállítjuk és megtanuljuk asszertíven meg- és betartatni határainkat. Lehetőségünk nyílik egy kiteljesedett, boldogabb és harmonikusabb életet megteremtésére és Így válunk lassanként egésszé, a holisztikus integratív szemlélet alapján testileg-szellemleg és lelkileg is EGÉSZségessé.
Az önismeret egy különleges szemlélte és létforma
Amennyiben szeretnéd, életedet és önmagadat teljes megismerésben, problémamentesen, szabadságban, lelki szenvedés felesleges belső korlátok nélkül és boldogan élni, itt az ideje az önismereti munka elkezdésének! Az önismeret nem csupán pár alkalom és nem is hónapokban vagy években mérhető, Az önismeret és az önfejlesztés tulajdonképp véget érő folyamat, hanem ez egy különleges szemlélet és létforma. Talán nem a legjobb példa, ám folyamatosan testi-lelki és szellemi nagytakarítást végezve, létünk legszebb templomát tisztítjuk, gyógyítjuk, ápoljuk és nevelgetjük. Mint egy elhanyagolt régi kastély, ahol rengeted ismeretlen haszontalan, káros és ártalmas sok-sok minden halmozódott fel és nem is látod azt, hogy milyen is a ház, milyenek a szobái. Apránként, a tisztításoknak köszönhetően szépen, szisztematikusan rendn kezd kialakulni, megjelennek a pozitív életérzések, a pozitív lehetőségek és az élet szépségei.